WRITING در آیلتس

مهارت WRITING در آزمون IELTS GENERAL

  • Task1در آزمونAcademic IELTS General

در این بخش آزمون دهنده موظف است تا نامه­ ای را که از ۱۵۰ کلمه ساخته شده است در ظرف ۲۰ دقیقه بنویسد. البته درست است که امروزه نوشتن نامه دیگر کاربردی ندارد ولی آزمون آیلتس برای سنجش میزان توانایی شما در قسمت  writing به این موضوع اهمیت می­دهد. برای نوشتن نامه سه سبک وجود دارد:

نامه رسمی :(Formal)  نامه­ ای خطاب به کسی می­ باشد که تا به حال همدیگر را ندیده­ اید.

نامه نیمه رسمی (Semi Formal) نامه ­ای خطاب به کسی می­باشد که شما او را می­ شناسید ولی رابطه­ ای صمیمی باهم ندارید یعنی از اعضای خانواده شما و یا یکی از دوستان شما نمی ­باشد.

نامه غیر رسمی یا دوستانه (Informal): نامه ­ای خطاب به یکی از دوستان صمیمی و نزدیک شما و یا یکی از اعضای خانواده می­ باشد. ساختار کلی نامه شامل چهار دسته اصلی سلام (Greeting) ، شروع نامه (Opening of letter)، تنه اصلی (Body) و پایان نامه (Closing of the letter) می­باشد. دقت کنید که در صورت عدم اطلاع از سبک نامه نگارش آن را به صورت رسمی انجام دهید چراکه بسیار مودب بودن بهتر از به اندازه کافی مودب نبودن می­باشد.

بعد از آشنایی با مقدمات Task 1 IELTS General به راهنمایی ­هایی در مورد طریقه شروع به کار صحبت می­ کنیم. ابتدا مثل هر سوالی باید سوال را به دقت بخوانید تا از هدف اصلی که از شما انتظار می­رود اطلاع کسب کنید. در این مرحله مسائلی از جمله شخص مورد خطاب در نامه، هدف از نوشتن نامه و این که در این نامه شکایتی از طرف شما صورت می­گیرد یا درخواست اطلاعات می­ کنید بسیار مهم و تاثیرگذار است. مثل هر قسمت دیگری کلمات کلیدی سوال را مشخص کنید و دقت کنید تا در طول نگارش همه­ ی موارد خواسته شده در سوال را اشاره کنید. قبل از شروع به نوشتن ۵ دقیقه زمان برای برنامه ریزی پیرامون هر آنچه که قصد نوشتنش را دارید بگذارید زیرا داشتن ایده مناسب در ابتدای کار از کشیده شدن شما به بیراهه کمک خواهد کرد. بعد از اقدام به نوشتن و اتمام آن حتما نوشته خود را از اول مرور کنید و ایرادهای آن را رفع کنید. سعی کنید از قلم خورد کردن برگه پاسخ پرهیز کنید و نوشته تمیز و مرتبی را ارائه دهید. رمز موفقیت مثل تمامی بخش­های آزمون تمرین زیاد قبل از رفتن به سر جلسه امتحان می­باشد. سعی کنید پس از نوشتن نامه به منزله تمرین در خانه آن را توسط متخصصی تصحیح کنید تا بتوانید سر جلسه آزمون نامه بدون نقضی را ارائه کنید.

برای نوشتن سه نوع نامه وجود دارد. که تشخیص هر یک از این انواع سر جلسه آزمون بسیار مهم می­باشد. این انواع عبارتند از:

  • درخواست اطلاعات یا :Ask for informationدر این نوع یک جمله در مورد یک مسئله روزمره بیان می­شود و سپس با توجه به آن جمله از شما درخواست می­شود تا نامه ­ای به موسسه، هتل، شرکت و … بنویسید و از آن­ها در مورد فعالیت­های آن­ها، قوانین، ساعات کاری و یا هر چیز مرتبط اطلاعاتی کسب کنید.

 

  • دادن اطلاعات یا :Respond to a request for informationدر این سبک از موضوع نوشتن مثل روش قبل موضوعی ارائه می­شود و در نهایت از شما خواسته می­شود تا نامه ­ای را بنویسید و در آن نامه از شخص مورد نظر سوال­هایی را در مورد مسائل گفته شده بپرسید.

 

  • شکایت کردن یا:to make a complaintدر این نوع از سبک نوشتن ابتدا اتفاقی که برای شما افتاده یا واقعه ­ای که رخ داده بیان می­شود و سپس مشکل پیش آمده بیان می­شود و از آزمون دهنده می­خواهند تا شکایت­ هایی را پیرامون موضوع گفته شده در قالب نامه­ ای خطاب به شخص، موسسسه، شرکت و یا … بنویسد.

 

  • عذر خواهی یا تشکر کردن از کسی:(To make an apology or thank someone)در این نوع از نامه­ ها همانند سه مورد قبلی داستان کوتاهی مطرح می­شود و سپس از آزمون دهنده می­خواهند تا از شخص، شرکت، موسسه و یا … تشکر و یا معذرت خواهی کند.

 

ساختار کلی Writing task 1 general: برای نوشتن هر نامه ­ای با هر سبکی که باشد یک ساختار کلی وجود دارد. این ساختار از چهار قسمت تشکیل می­شود، که باید رعایت شود. این ساختار با دادن سلام در ایتدای نامه شروع می­شود، سپس یک متنی را به عنوان مقدمه و شروع نامه باید در نظر گرفت و در نهایت با قسمت پایانی نامه تمام می­شود. این اجزا عبارتند از:

قسمت اول: “سلام یا Greeting”

شروع نامه که با سلام دادن آغاز می­شود بسیار مهم است. زیرا باید در نظر داشت که گیرنده ­ی نامه چه کسی می­باشد و رابطه گیرنده و نویسنده­ ی نامه در چه حد صمیمی است. مثلا برای نوشتن یک نامه رسمی نامه را با کلمات زیر می­توان شروع کرد:

Dear Mr Hadi, Dear Sir/Madam, Dear prof Hadi, Dear Dr Hadi, …

ولی برای نوشتن یک نامه­ ی دوستانه و صمیمی گفتن Dear Hadi مناسب­تر است و نیازی به اضافه کردن کلمات احترام آمیز دیگر نیست.

 

قسمت دوم: “شروع نامه یا Opening of letter”

این قسمت را می­توان قسمت اصلی نامه حساب کرد زیرا در این قسمت موضوع اصلی نامه بیان می­شود، که طرز بیان برای نامه­ های رسمی و غیر رسمی متفاوت است. برای مثال برای نوشتن نامه رسمی بهتر است با عبارت­های زیر متن را شروع کنیم:

I am writing this letter with regards to …

I am writing to inquire about …

و برای نوشتن یک نامه غیر رسمی و صمیمی از متنی همانند متن زیر باید استفاده کرد:

The reason I’m writing to you is because I have some good news to share with you …

 

قسمت سوم: “متن اصلی نامه یا Body”

متن اصلی نامه در واقع قسمتی از نامه می­باشد که در آن به سوال­های گفته شده پاسخ داده می­شود و تمامی توضیحات و هر آنچه که در نامه باید آورده شود در این بخش نوشته می­شود. دقت کنید که بهتر است برای هر سوال مطرح شده یک پاراگراف جداگانه اختصاص داده شود.

 

قسمت چهارم: “پایان نامه Closing of the letter”

بعد از نوشتن کل متن نامه باید از عبارت­هایی که نشان­گر تمام شدن نامه می­باشند استفاده کرد و این یکی از اصول نامه نگاری می­باشد. در این قسمت نیز همانند سایر قسمت­ها در نظر داشتن لحن نامه بسیار اهمیت دارد. در نامه­ های رسمی که گیرنده نامه را نمی­شناسیم و اسم آن را نمی دانیم از  عبارت­های زیر استفاده می­کنیم و در نهایت نام و نام خوانوادگی خود را باید بنویسیم:

Yoursfaithfully 
Faithfully yours

در صورت آشنایی با شخص گیرنده نامه رسمی می­توان از عبارت­های آورده شده در پایین استفاده کرد:

Yourssincerely
Sincerely yours

Best regards

در نامه­ های دوستانه و غیر رسمی فقط نوشتن نام نویسنده نامه کافی می­باشد و احتیاجی به نوشتن چیزهای دیگر نیست.

 

 

1376
0
 
1